Talks will be in the Centre for Mathematical Sciences. You can find all locations for the conference on the map under "Practicalities".

Sunday 29th June
18:00-19:00Welcome reception in the University Centre
Monday 30th June
09:15-10:15HylandConstructing Hyperdoctrines: Towards a Model Theory of Type Theory
10:25-10:55AwodeyNatural Models of Homotopy Type Theory
11:00-11:30Coffee break
11:30-12:00AdámekGeneralized Eilenberg Theorem
12:05-12:35VerityThe Formal Theory of (∞,1)-Categories
14:00-14:30G. JanelidzeNon-Pointed Exactness and ‘2-Dimensional’ Approach to Radicals and Commutators
14:35-15:05BergerCentral Reflections and Nilpotency in Exact Mal'cev Categories
15:10-15:40GranSemi-Localizations of Semi-Abelian Categories
15:45-16:15Coffee break
16:15-16:45CockettAbstract Differential Geometry
16:50-17:20CruttwellStructures in Tangent Categories
17:25-17:55FreyA Characterization of Realizability Toposes
Drinks reception
Tuesday 1st July
09:00-10:00KockDecomposition Spaces, Incidence Algebras and Möbius Inversion
10:10-10:40HofstraIsotropy Quotients of Toposes
10:45-11:15Coffee break
11:15-11:45MenniInternal Choice Holds in the Discrete Part of any Cohesive Topos
11:50-12:20LawvereNew Results on Cohesive Toposes
14:00-14:30 (parallel) FioreLie Structure and Composition
Van der LindenThe Co-Smash Product as an Intrinsic Tensor Product
BuckleyParity Complexes and Formal Verification in Coq
14:35-15:05 (parallel) GutiérrezOn Autoequivalences of the (∞,1)-Category of ∞-Operads
KarazerisClassical Flatness, Additive and Non-Additive
HinesDecision Procedures for the Commutativity of Canonical Diagrams
15:10-15:40 (parallel) PisaniSequential Multicategories
MeterePeiffer Commutator and Peiffer Product of Pre-Crossed B-Modules in the Semi-Abelian Context
Lucyshyn-WrightModels of Synthetic Differential Geometry Associated to Codifferential Categories
15:45-16:15Coffee break
16:15-16:45 (parallel) VasilakopoulouEnriched Fibration
Martins FerreiraNew Wide Classes of Weakly Mal'tsev Categories
ReichObvious Natural Morphisms of Sheaves are Unique
16:50-17:20 (parallel) KissingerFinite Matrices are Complete for (Dagger) Multigraph Categories
Z. JanelidzeSubobject Chasing Revisited
HenryA Topos Theoretic Modular Time Evolution
17:25-17:55 (parallel) XarezSome Results on the Preservation of Finite Limits for Reflections of Varieties of Universal Algebra
MontoliMonoids and pointed S-protomodular categories
RussoMorita-equivalences for MV-algebras
Wednesday 2nd July
09:00-10:00Van OostenMore on Geometric Morphisms between Realizability Toposes
10:10-10:40Van den BergThe Herbrand Topos
10:45-11:15Coffee break
11:15-11:45GambinoOn the Bicategory of Symmetric Operads and Analytic Functors
11:50-12:20ZawadowskiOpetopic Sets with Degeneracies
12:25-14:30Lunch and poster session
14:30-15:00TownsendGeometric Morphisms as Structure Preserving Maps
15:05-15:35RosickýTowards Categorical Model Theory
15:40-16:10TholenConcordant and Monotone Maps in Extensive Categories
16:15-16:45Coffee break
16:45-17:15López FrancoQuasi Hopf Monads
17:20-17:50SchäppiGeometric Tensor Categories
17:55-18:25AraA Quillen's Theorem A for Strict n-Categories
Thursday 3rd July
09:00-10:00OsornoCategorical Models for Stable Homotopy Types
10:10-10:40TierneyClassifying Fiber Bundles with Fiber K(π ,1)
10:45-11:15Coffee break
11:15-11:45StreetCombinatorial Categorical Equivalences
12:25-12:55PaoliSegal-Type Algebraic Models of n-Types
Friday 4th July
09:00-10:00ClementinoLax Orthogonal Factorisation Systems
10:10-10:40NiefieldContinuity, Projectivity, and Coexponentiability for Commutative Quantales
10:45-11:15Coffee break
11:15-11:45RosoliniFrames as Equilogical Spaces
11:50-12:20LeinsterThe Categorical Origins of Lebesgue Integration
14:00-14:30 (parallel) GurskiPostnikov Data for Picard Categories
Calvo-CerveraCohomological Classication of (Braided) Monoidal Groupoids
LowThe Heart of a Combinatorial Model Category
14:35-15:05 (parallel) ChingClassification of Polynomial Functors in Stable Homotopy Theory
AndrianopoulosUnits of Skew Monoidal Categories and Skew Monoidales in Span
NorthMoore Factorization Systems
15:10-15:40 (parallel) CornerTensoring Braided Strict Monoidal Categories
DiazCategorification of Phase Space
MaschioModels of Intuitionistic Set Theory in Subtoposes of Nested Realizability Toposes
15:45-16:15Coffee break
16:15-16:45 (parallel) VickersGeometric Constructions Preserving Fibrations
MarmolejoCohesive Cover of a Pre-Cohesive Geometric Morphism
HofmannSome Notes on Esakia Spaces
16:50-17:20 (parallel) PenonUne Classe d'Exemples d'Infinies-Catégories Faibles au Sens de Batanin
JenčaEffect Algebras and the Kalmbach Monad
LeungThe Free Tangent Structure
17:25-17:55 (parallel) ElguetaPermutation 2-Groups
MahmoudiFree and Cofree Acts of Dcpo-Monoids on Directed Complete Posets
BurkeSynthetic Lie Theory
Conference dinner
Saturday 5th July
09:00-10:00LackThe Operadic Categories of Batanin and Markl
10:10-10:40ChengIterating Path Spaces
10:45-11:15Coffee break
11:15-11:45PorstContrasting Ulmer's Preprint on Bialgebras with the Weighted Limit Theorem
11:50-12:20GarnerThe Isbell Monad
12:25-12:55MoerdijkThe lfc Grothendieck Topology

Participants might be interested in the 'Kan Extension Seminar' organized by Emily Riehl, which will take place 14:00-18:00 on Sunday 29th June in the Winstanley Lecture Theatre, Trinity College.